Šrámek Petr ing, předseda a agronom, Družstvo vlastníků Police nad Metují
Přípravky na ochranu rostlin (POR), agrochemikálie, postřiky.
V dnešním zemědělství se bez nich my pěstitelé neobejdeme. Rostlinám škodí mnoho škůdců a ponechat rostliny bez ochrany by znamenalo mít sníženou produkci o desítky procent či nemít vůbec žádnou.
V globálním pohledu se bez použití agrochemie nenasytí několik miliard lidí. Rostlinám škodí plevele, hmyzí škůdci, houbové choroby. To je triáda hlavních škůdců, likvidovaných herbicidy, insekticidy a fungicidy. V menší míře se používají moluskocidy(na slimáky), rodenticidy – populární Stutox na hraboše atd. Souborně se POR nazývají pesticidy. Jejich používání opět rozumí skoro každý, hlavně novináři.
Veřejnost masírovaná médii (a to velice úspěšně) se domnívá, že pesticidů se používá moc a zbytečně, že si tím zemědělec ulehčuje práci a nebo opravuje chyby. Zde je třeba zdůraznit, žepesticidy jsou poměrně drahý materiál a jako takový je zemědělcem aplikován v co nejméně případech. Vedle toho přináší aplikace POR legislativní, evidenční a kontrolní problémy a není v zájmu zemědělce riskovat problém a ještě ho nákladně financovat. Agrochemie je prostě nutné zlo, ale nechci to slovo zlo nějak přehánět, je to podobné tomu, že jsme rádi, že je všeho zboží všude dost, ale vadí nám kamiony, které ho vozí, zdržují na silnicích a kouří se z nich, nebo nám bytem proteče za den půl kubíku pitné vody, z které uděláme nevábný odpad. Je to součást dnešního fungování společnosti a ekonomiky ať chceme nebo ne. Přitom ČR stojí v evropském pořadí dle spotřeby účinných látek POR na hektar skoro na konci tabulky. ČR 1,9 kg. Německo 3,4 kg. Francie 3,8 kg. Španělsko 5,6 kg. Itálie 7,7 kg. Belgie 8 kg. Malta 14 kg, je ve spotřebě pesticidů první, ale tam jde vesměs o zelinářství a ovocnářství, které mají největší spotřebu agrochemie.
Požadavek na omezení pesticidů, který je slyšet roky dozadu nabývá konkrétní podoby vyhlášením Evropské komise (nevolený orgán EU) na snížení používání pesticidů v Evropě o 50%. Vypadá to tedy, že polovina POR se používalo dosud zbytečně. Samozřejmě tomu tak není, jak je popsáno výše. Snížení o 50% znamená především snížení produkce potravin v EU o takové množství, že výživa evropské populace bude muset být zajišťována dovozy z Asie, Ameriky, Afriky. Prostě odjinud, ale především ze zemí, kde ekologické standardy zemědělské výroby, které existují v Evropě, jsou v plenkách, jestli tam vůbec nějaké jsou. Například hovězí z Jižní Ameriky se dováží tak, že se na loď nažene živý dobytek, po cestě se porazí, odpad nahážou do moře, maso se zamrazí, při poruše mrazáků (časté) aspoň zachladí a v Evropě se krvavé, kapající palety vykládají do skladů na znovuzamražení, tolik malý příklad, jak si jinde s ničím nelámou hlavu. Standarty hygieny výroby potravin a ochrany zvířat?
Hádejme !…. určeno ke spotřebě v EU. Argentinský steak...mňamka.
V EU se opět prostě o ničem nediskutuje a komise složená z totálních neodborníků vypálí kulatá čísla – snížení POR o polovinu, ekologické zemědělství navýšení o čtvrtinu…. A ještě dodá, že EU neustoupí, protože chce být leaderem v ochraně životního prostředí na světě.
A Evropané budou jíst co?? Co takhle výpočet, o kolik v Evropě ponížíme tím opatřením produkci potravin ? Ne není.
Na příkladu uvedu: V EU je zakázáno pěstovat GMO (geneticky modifikovaný organismus) plodiny. Jde o odrůdy rostlin, které mají upraven některý gen odolnosti například proti hmyzímu škůdci, rostlina je tedy odolná a zemědělec nemusí jet na pole s postřikovačem. Další genová vylepšení jsou dále - prosté navýšení výnosu bez navýšení ostatních vstupů (hnojení, chemie, ….), suchovzdornost (dnes velice aktuální), odolnost plísním (mykotoxiny),...apod.
No a pointa odstavce je v tom, že ač GMO v Evropě pěstovat nemůžeme (a opravdu podstatně šetřit životní prostředí a náklady), ze světa se do EU tyto potraviny dovážejí na plné pecky. Naprosto nepochopitelné opatření. Ve světě jsou takto pěstovány komodity na desítkách milionů hektarů se stálým navyšováním a EU nás místo toho nutí jezdit po poli s postřikovači, které nám míní z poloviny zakázat. O co sakra jde?
Tento článek má být zemědělsko-odborný a ne politický. Tedy zpět k zemědělství.Zrušení opatření EU o zákazu pěstování geneticky upravených plodin by mimo jiné znamenalo, žeby se sami a levně vyřešily zásadní problémy současného evropského zemědělství:
1. snížení použití agrochemie a hnojiv o desítky procent s patřičnými kladnými dopady na přírodu-hmyz, včely, ochrana vod...
2. snížení potřebné výměry k uživení Evropy, s tím souvisí opuštění erozně ohrožených poloh a jejich navrácení přírodě- květné bezprodukční louky, lesy…
3. podstatné nebo úplné upuštění od nepopulárních dotací, stamiliardy € unijních úspor
4. skokem zlepšená ekonomika zemědělství
5. ….atd.
…… a nemuselo by se nic regulovat, nařizovat, dotovat.. vše by se samo usadilo do normálu. Ale kdepak v EU, pěstovat GMO potraviny ne, dovážet ano !!! Ono je to vlastně, teď mě napadá, v zásadním rozporu s byrokratickou funkcí EU, nechat něco aby se vyřešilo dobře, samo a levně.
_________________________________________________________________________
Nejznámější herbicid v ČR a asi i jinde je Roundup. Existuje asi deset dalších stejných herbicidů s jinými obchodními názvy, ale Roundup byl první (firma Monsanto, USA).Obsahuje účinnou látku glyfosát, funguje tak, že do rostliny vstupuje přes zelené části, je rozveden po celé rostlině – i do oddenků např. pýru – a rostlina usychá. Jde o totální herbicid likvidující všechny zelené rostliny, na rozdíl od selektivních herbicidů, které nezahubí pěstovanou plodinu, ale ostatní plevel ano.
V EU je jeho používání povoleno do roku 2022, V ČR je po letošním roce zakázána jeho předsklizňová aplikace, kdy se úspěšně využíval jako desikant, což je přípravek k ukončení vegetace plodiny. Odůvodnění: ochrana spotřebitelů před dotykem s nebezpečným Roundupem v potravním řetězci.
Roundup snížil vlhkost plodiny pro sklizeň kombajnem, spálil zbylé plevele. V důsledku jeho použití znamenalo absenci produktů plísní ve vlhkém obilí -mykotoxinů, sníženou spotřeba nafty kombajnu, bezplevelné pole po sklizni bez potřeby dalšího postřiku, zamezení přenosu viróz přes takzvané zelené mosty na nově zaseté plochy a tedy opět bez nutnosti dalšího postřikování.Poměrně geniální ekologický herbicid. Ale jak jsem psal, letos naposledy, i když jste si na kraji roku 2019 vyslechli televizní moderátory (opět ekologicky rozrušené, ale totálně neinformované) jak je Roundup od ledna 2019 zakázán na předsklizňovou aplikaci. Ze zákona ovšem dobíhají termíny na doprodej a spotřebování zásob. Staré zásoby lze letos ještě spotřebovat na desikaci, nové šarže již aplikovat nelze, i když ČT 21.6.2020 uvedla ve zprávách opět chaotickou změť dojmů ačkoli státní registr hovoří jinak a jasně.
Každopádně my, čeští zemědělci nadále Roundup před sklizní používat nesmíme, zato zrniny a potraviny z nich vyrobené, Roundupem v cizině i v EU před sklizní stříkané se dovážet do ČR mohou. Pěkně to s Vámi, vážení spotřebitelé, ti papaláši koulejí.
A teď fakta k jeho škodlivosti. Dle politiků je glyfosát (Roundup) rakovinotvorný – karcinogenní. V knize „pravděpodobných karcinogenů“ světové zdravotnické organizace - WHO je uveden vedle uzenin, lunchmeatu, kuchyňské soli, červeného masa.... Dle zkoumání jednotlivých odborných institucí je spíše jeho rakovinotvornost neprokázána než prokázána. Chápu předběžnou opatrnost, ale nechápu, proč se nezakazují mnohem horší jedy v zemědělství povolené. O těch se ani nehovoří?!
Nebo jinak, viděli jste stejně razantní postup proti prokázanému karcinogenu? Zplodiny cigaret?
V ČR byly prý nalezeny stopy Roundupu u 6 z 10 osob. Skutečně se nedivím.
1. Největší odběratel Roundupu jsou České dráhy – všimli jste si vypálených a odplevelených nádraží a okolí tratí?
2. V Náchodě jsem viděl pracovníky technických služeb jak jdou po Kamenici a z ručních postřikovačů v poměrně silném větru to perou mezi lidmi i maminkama s dětmi na dlažbu se stopami plevelů. I v daleko bližším městě jsem viděl, jak se to stříká lidem pod nohy z jedoucího traktoru. Že to je realita ve všech ostatních obcích je skutečností, kterou v médiích nikdo nepostihuje, na kritiku je tu přece český zemědělec.
3. Každý zahrádkář, a co jich u nás je, zná Roundup, který je zakoupitelný volně v každém hobbyobchodě. Někteří ho ani neaplikují rozprašovačem, ale rovnou konví, ještěže s nasazeným kropáčem (:
Skoro bych řekl, že poměr obsahu Roundupu v 6 lidech z 10 je při těchto roundupových orgiích dost malý, ale zemědělce bych do toho jako příčinu skutečně netahal. Každopádně- Roundup máme napříště zakázán, že na základě dojmů a emocí, či přímo lží, začíná být pro náš kout světa typické….. hezké léto všem.